کنترل حملات محدود سایبری به بخش دفاعی

به گزارش سیدکس، سردار سرتیپ «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، در مورد شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: امروز فناوری اطلاعات و فضای سایبری توسعه زیادی پیدا کرده است و در همه امور جاری مردم نقش‌آفرینی می‌کند.

وی ادامه داد: خدمات و کارکرد‌های بسیاری در فضای سایبری تولید شده است که به نیازمندی‌های مردم پاسخ می‌دهد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه امروز مردم بخش زیادی از نیاز‌های خود را مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبری مرتفع می‌کنند، افزود: طبیعتاً پایداری این فضا، کارکرد آن‌ها، تداوم کارکرد در هر شرایطی و اطمینان‌بخشی به مردم در خصوص اینکه چه میزان می‌توانند به امنیت و پایداری یک شبکه مطمئن باشند، بسیار مهم است.

سردار جلالی گفت: مسئله تداوم این کارکرد‌ها برای مردم و تأمین نیازهای آن‌ها مسئله‌ای اساسی است که هم در کشور ما و هم در دیگر کشور‌ها در قالب یک چارچوب به نام شبکه ملی اطلاعات پی‌گیری می‌شود؛ به شکلی که بتواند تمام فعالیت‌های سایبری با مبدأ و مقصد داخل کشور را با سرعت بالا، کیفیت بسیار مناسب و قیمت پایین برای مردم تأمین کند.

وی عنوان کرد: کره جنوبی جزء موفق‌ترین کشور‌ها در زمینه شبکه ملی اطلاعات است که حتی سرعت اینترنت در داخل این کشور از سرعت جهانی بیشتر است. شبکه ملی اطلاعات در کشور کره جنوبی نه‌تنها باعث کاهش سرعت اینترنت نشده، بلکه باعث افزایش آن هم شده است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات یک موضوع بسیار مهم و مورد تأکید مسئولان کشور است و باید به صورت یک مطالبه از دستگاه‌های متولی دنبال شود.

سردار جلالی در خصوص اینکه چند درصد از این کار در کشور صورت گرفته است، گفت: موضوع شبکه ملی اطلاعات بخش‌های مختلفی دارد؛ یک بخشِ آن بخش ارتباطات است که زیرساخت‌های آن تقریباً آماده شده و وزیر ارتباطات در همین زمینه از پیشرفت ۸۰ درصدی کار خبر داده است.

وی ادامه داد: سایر موارد همچون موتور جستجو، ایمیل ملی، «دی ال اس» و «سی دی ان» که در داخل کشور باید خدمات دهد، پیشرفت‌های خیلی کمی داشته است و باید توسعه پیدا کند.

سردار جلالی در پاسخ به این سوال که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از حمله سایبری به بخش‌هایی از کشور خبر داد؛ آیا این خبر مورد تایید شما است، گفت: حملات سایبری سه دسته هستند؛ دسته اول حملات پر تکرار کم ارزش که تعداد آن‌ها زیاد است و معمولاً حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از این تهدیدات کنترل می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور در خصوص دسته دوم تهدیدات سایبری افزود: این نوع حملات بیشتر حوزه‌های امنیتی ما را مورد هدف قرار می‌دهد که می‌تواند امنیت پنهان و آشکار را که توسط وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی کنترل می‎شود، مدیریت کند.

وی درباه دسته سوم این تهدیدات هم گفت: این دسته از حملات، سازمان‌یافته است و در قالب جنگ سایبری رخ می ‌دهد که توسط ارتش‌های سایبری علیه کشور‌ها انجام می‎شود.

سردار جلالی ادامه داد: وظیفه مقابله با حملات سازمان‌یافته بر عهده سازمان پدافند غیر عامل است و این سه به بخش به صورت جدا از هم حوزه‌های خود را مانیتور و کنترل می‌کنند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور عنوان کرد: در حوزه حملات سایبری به بخش دفاعی، حوادث محدودی داشتیم که آن‌ها را کنترل کردیم. سیستم پدافند سایبری کشور به تهاجمات دشمن به مقیاسی که اشاره شده، کاملاً مسلط پاسخ داده است و تاکنون هیچ‌یک از حملات سایبری منجر به تخریب زیرساخت‌های دفاعی کشور نشده است.